معرفی کتاب «موسیقی سکوت»

شماره موبایلش هنوز مانده توی گوشی‌ام؛ به اسم «نفسم» ذخیره‌ کردم. گوشی‌اش همیشه روشن است. گذاشتم بالای تلویزیون. روزی چند بار زنگ می‌زنم. هر دفعه که زنگ می‌زنم صدای گوشی‌اش از هال بلند می‌شود. ناخودآگاه لبخند می‌دود به صورتم. آهسته می‌گویم: «هاشمم هنوز توی خونه است. هاشمم هنوز با منه.» گوشی موبایلش را برداشته، می‌نویسم: «دوستت دارم. دوستت دارم.» و بعد دکمه ارسال را می‌زنم. موبایلم بوق می‌زند. گوشی‌ام را برمی‌دارم، نگاه می‌کنم. ارسالی از زندگیم.

این عبارات بخش‌هایی از کتاب «موسیقی سکوت» است. اینکه بدانی یک نفر، دیگر در این دنیا حضور فیزیکی ندارد و گوشی‌اش را برداری و از طرف او برای خودت پیامک بفرستی؛ و بعد ذوقی بنشیند توی دلت از دیدن آن پیامک، یعنی اینکه آن یک نفر هنوز برای تو ادامه دارد و زنده است… «موسیقی سکوت» پر از عاشقانه‌هایی اینچنین است. خاطرات زنی است که لحظه‌های عاشقانه‌زیستنش را بازگو می‌کند. زنی که بعد از شهادت همسر هم گویی هنوز با او زندگی می‌کند. در موسیقی سکوت خواننده به بخش‌هایی می‌رسد که ممکن است با خود بگوید: «یعنی در دنیای امروزی، هنوز هم چنین عشق‌ها و دلبستگی‌هایی وجود دارد؟» نسیم سلطانی در کتاب موسیقی سکوت از مِهر عمیقی می‌گوید که بین او و همسرش از ابتدای زندگی مشترک تا پایانش همیشه بوده؛ و از ناسازگاری‌های روزگار که از همان ابتدای زندگی مشترک‌شان بین‌شان جدایی انداخته تا جایی که به قول راوی در آن چند سال زندگی مشترک شاید چند ماه هم کنار هم نبوده‌اند. و این نبودن‌ها در نهایت می‌رسد به دفاع از حرم و شهادت هاشم سلطانی در سوریه(حلب)؛ و روایت زنی از لحظه‌های تلخ و شیرین زندگی‌اش که شده است کتابِ خوشخوانِ «موسیقی سکوت».

موسیقی سکوت، خاطرات نسیم سلطانی؛ همسر شهید مدافع حرم، هاشم دهقانی‌نیا است که به قلم «پری آخته» به نگارش درآمده و توسط انتشارات خط مقدم در 139 صفحه منتشر شده است.

پری آخته سال 1337 به دنیا آمد و از نویسندگان اردبیلی است که فعالیتش در زمینه ادبیات پایداری را از سال 1372 آغاز کرد. آخته از شاگردان مرتضی سرهنگی، بنیانگذار دفتر ادبیات و هنر می‌باشد. از جمله آثار پری آخته می‌توان به کتاب‌های اقیانوس‌ها چرخ می‌زنند و موسیقی سکوت اشاره کرد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *