زندگی به سبک شهدا

علیرضا کلامی

یکی از دغدغه‌های اصلی ما «سبک زندگی اسلامی» است. زمانی شما از ضرورت‌ها حرف می‌زنید و زمانی از مصادیق. ابعاد و مصادیق سبک زندگی اسلامی برای همه ما روشن است. شهدا نمونه‌های امروزی و متجسم سبک زندگی اسلامی هستند. اگر بخواهیم به‌درستی از شهدا بگوییم خواه‌ناخواه به سمت معرفی درست سبک زندگی اسلامی رفته‌ایم. اگر اعتقاد داریم که این کار ضرورت دارد و باید به سبک زندگی اسلامی پرداخت و خلأ بزرگی در این حوزه داریم، شهدا نمونه‌های امروزی این سبک زندگی هستند. ما امروز با عقیده اسلامی ولی به روش غربی زندگی می‌کنیم و خیلی وقت‌ها جور درنمی‌آید. باید خیلی چیزها را احیا کنیم و آنچه باعث احیا می‌شود همین زندگی شهداست. چرا که شهدا آیینه اهل‌بیت علیهم‌السلام هستند.

نیاز اصلی ما سیره‌ی شهداست؛ یعنی نمونه‌ی امروزی شهدای کربلا. امام حسین (ع) فرموده‌اند نمونه یاران من تا قیام قیامت نمی‌آیند. حرف درستی است ولی شهدای ما از بسیاری جهات شبیه شهدای کربلا بودند. روایت داریم که شهادت بالاترین خوبی‌ها و فضائل است؛ برای اینکه بدانم شخص چطور به آن مرحله رسیده است باید در زندگی او جست‌وجو کنم و ببینم چطور این مسیر را رفته و نقطه پرواز و رمز پیروزی او چه بوده است. اگر اخلاص بود در خودم تقویت کنم و اگر تلاش بود بیشتر بکوشم.

به دلیل نزدیکی ما به شهدای حرم و شهدای دفاع مقدس مسئله برای نوجوانان و جوانان باورپذیر و ملموس‌تر است؛ بنابراین اگر تبیین سبک زندگی اسلامی نیاز امروز ماست و اگر باید برای آن الگوهای امروزی تعریف کنیم، شهدا نمونه‌های بارز آن هستند و نیاز همه ما را برطرف می‌کنند؛ این نیاز که من امروز چگونه باید زندگی کنم که به خدا برسم؟! اگر بتوانیم تعریف درستی از حاج قاسم ارائه کنیم، می‌توانیم جا جای پای او بگذاریم و مسیر درست را طی کنیم.

در کتابی که درباره‌ی شهید حمزه نوشتم، آمده است که ایشان در زمان شهادت سه فرزند داشت و در زمان شهادت ایشان بچه سوم در ماه چهارم بارداری همسر بود و علی‌اصغر آخرین فرزند شهید بعد از شهادت او به دنیا آمده است. امروز به زوج‌های جوان نگاه کنید که برای آوردن بچه باید ساعت‌ها وقت گذاشت و آن‌ها را مجاب کرد. یا برای شروع زندگی باید آن‌ها را قانع کرد. در این حوزه چه چیزی برای گفتن داریم؟ وقتی کسی از سختی‌های ازدواج و فرزندآوری می‌گوید باید این کتاب را نشانش داد و گفت ببین تو سختی کشیده‌ای یا این خانم؟ یا این آقا؟ که مرد این‌طور رفته و به شهادت رسیده و این یکی این‌طور بچه‌ها را نگهداری کرده و مسیر سخت زندگی را طی می‌کند.

همه کشور می‌تواند مخاطب کتاب‌های ادبیات مقاومت باشند و نباید کار را به طیفی محدود کنیم. همه می‌توانند مخاطب این کتاب‌ها باشند ولی این ارائه باید هوشمندانه باشد. اگر می‌خواهیم اولویتی قائل باشیم حتماً جوانان جامعه هستند. کسانی که در ابتدای راه هستند و گمشده دارند و به دنبال کشف رمز هستند. وگرنه با پخش عکس و شبیه کردن قیافه، کسی به شهدا نمی‌رسد و اول و آخر با خواندن از زندگی ‌آن‌هاست

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *